ZASADA 5 PRZEMIAN

Zasada 5 Przemian zachowała się w kulturze chińskiej, pierwotnie jest to pakiet zasad opisujących podstawowe naturalne prawa oraz cykle i rytmy, zgodnie z którymi funkcjonują Żywioły we wszechświecie. Człowiek jest częścią Natury i podlega jej prawom. Gdy o tym zapominamy, pojawia się konflikt oddzielenia i element zmagania się z przyrodą. Gdy żyjemy w harmonii z naturalnymi prawami, respektujemy odwieczne cykle i rytmy, i przychodzi to bez wysiłku. Wtedy otrzymujemy naturalne wsparcie Przyrody, w tym żywiołów. Zależność ta znajduje odzwierciedlenie w budowie energetycznej i fizycznej człowieka, zatem warto tę kolejność stosować również w codziennym życiu, aby zestroić swój osobisty rytm i rozwój z odwiecznym rytmem wszechświata. 

Harmonizacja żywiołów

Istotą zasady 5 przemian jest harmonizacja żywiołów. Zrównoważony poziom każdego żywiołu umożliwia swobodne funkcjonowanie w codziennej rzeczywistości. Wykorzystując twórczo wsparcie aktualnie panujących żywiołów, możemy zmierzyć się w spokojny sposób z życiowymi wyzwaniami, unikać zbędnych napięć, stresu, dolegliwości, negatywnego ryzyka i planowania działań, które mogą okazać się nieefektywne w danym czasie. Pozwala to również łatwiej, szybciej, lżej i z przyjemnością dostrajać się do naturalnych wzorców, cykli osobistych i rytmów wszechświata. Dzięki temu, możemy cieszyć się świadomą obecnością Tu i Teraz, być swobodnym Obserwatorem tego, co jest – zachować dystans do pojawiających się emocji, twórczo i konstruktywnie spożytkować nawet negatywne emocje, przemieniając je w mądrość i okazję do rozwoju. Zasada 5 przemian oferuje również wsparcie doraźne w postaci zastosowania diety oraz zabiegów uzupełniających lub równoważących poziom danego żywiołu w naszym ciele i przestrzeni. 

Zastosowanie zasady 5 przemian    

Z poziomu Źródła Wszystkiego Co Jest wiadomo, że zasada 5 przemian obowiązuje nie tylko w kuchni i feng shui. Można ją z powodzeniem stosować w gimnastyce (np. qi gong 5 elementów), w pracy Czystym Światłem (energią z poziomu Źródła), oraz pracy z emocjami. 

Na schemacie poniżej, przedstawiono przełożenie energii żywiołów na konkretne uczucia i emocje.

Rys. 1.  Zasada 5 przemian w pracy z emocjami 

Pięć Przemian
Źródło: Opracowanie własne

W zależności od poziomu zrównoważenia i intensywności danego żywiołu w wibracji osobistej człowieka (w tej kreacji) i w jego DNA kosmicznym (pierwotne pochodzenie Istoty Światła), możemy ułatwić sobie proces poznawczy naszej emocjonalnej natury i żywiołowości. W praktyce oznacza to, że w zależności od poziomu przepracowania wzorców energetycznych (przekonania tworzące życiowe postawy i ewentualne blokady) oraz od aktualnie panujących energii dziennych, miesięcznych i rocznych, możemy w różny sposób doświadczać wpływu żywiołów. Umiejętność przełożenia pojawiających się stanów emocjonalnych na żywioły w nas to cenna informacja, która pokazuje, czy funkcjonujemy w równowadze danego żywiołu, czy jest w nas nadmiar lub brak. Np. tendencje do wybuchowości mogą wskazywać na problemy z właściwą dyspozycją żywiołem Ognia. Skłonność do zatrzymywania wody, problemy ze stawami czy tendencje do kontrolowania wskazują na zaburzenia swobodnego przypływu żywiołu Wody. Skłonność do pamiętliwości, chowania urazy i trudności w wybaczaniu mogą sygnalizować obciążenie energią z żywiołu Metalu. Korelacja emocjonalnej postawy z energiami żywiołów często podsuwa inspiracje i rozwiązania mające na celu fizyczną oraz duchową harmonizację. 

Przemiany żywiołów

Fizycznym, namacalnym wyrazem naturalnych cykli i rytmów są pory roku, następujące kolejno po sobie: wiosna, lato, późne lato, jesień, zima, znowu wiosna, itd. Porom roku odpowiadają kolejno żywioły (czyli przemiany): Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda.  Żywiołom odpowiadają kolejno smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony, oraz kierunki geograficzne: wschód, południe, centrum, zachód i północ. 

Na rysunku poniżej przedstawiono schemat działania żywiołów według cyklu pięciu przemian.

Rys. 2  Przemiany Żywiołów 

Przemiany żywiołów

Źródło: Opracowanie własne Cykl rozpoczyna żywioł Drzewa, a kończy żywioł Wody. Podział ten stosowany jest w feng shui i chińskiej astrologii, doskonale odzwierciedlając naturę żywiołów – nieustannie towarzyszących nam energii (np. dziennych, miesięcznych czy rocznych), które również cyklicznie zmieniają się, stwarzając w ten sposób sprzyjające warunki i odpowiedni czas na konkretne działania lub ich zaniechanie. 

Czasem możemy łapać się na myśli, „no nie, znowu jakiś układ natury krzyżuje moje plany”. Może pojawiać się niechęć, złość i bunt, ponieważ tak naprawdę coś próbujemy wymusić i eskalacja negatywnych emocji odzwierciedla stopień naszego wewnętrznego oporu. Spójrz na to zjawisko z innej strony, uświadamiając sobie, że trudno Ci uszanować prawa Natury, ponieważ żyjesz w oddzieleniu od naturalnych cykli. To okazja by zidentyfikować aspekty, które bronią się przed pełną jednością z Naturą i je uzdrowić. Możesz także próbować działać wbrew niej, brnąc uparcie na przekór, ale licz się z faktem, że prędzej czy później, może objawić się nieokiełznana potęga żywiołu, która zniszczy sztuczne ludzkie twory powstałe w braku poszanowania przyrody. Zdrowo jest zatem jednak uznać moc Natury i współdziałać z nią w harmonii, bez obaw, że w ten sposób oddajesz władzę nad swoim życiem. Ponieważ też jesteś częścią przyrody, więc uznasz w ten sposób swoją autentyczną naturę.   

Jeśli interesują Cię prognozy oparte na analizie żywiołów, zachęcam do sprawdzania bardzo trafnej, comiesięcznej prognozy feng shui, przygotowywanej przez Mistrzynię Feng Shui – Małgorzatę Gałkowską – Błądek. Nie każdy laik zna i rozumie nazewnictwo związane z chińską astrologią, ale znajdziecie tam przyjazne opisy tego, w jaki sposób żywioły na nas oddziałują w danym miesiącu, a co jest bardzo przydatne każdemu niezaznajomionemu z terminologią. Warto to uwzględnić przy obserwacji zdarzeń i planując zajęcia. Z czasem wystarczy tylko hasło dla energii miesięcznych i już wiadomo, jaki żywioł dominuje oraz co to oznacza. 

Dieta 5 przemian

Warto wiedzieć, że zasada 5 przemian jest jednym z podstawowych elementów projektowania wysokowibracyjnej diety, ale nie jedynym.

Gotowanie według 5 przemian polega na odpowiednim doborze i klasyfikacji pożywienia według Żywiołów (tworzy się do tego specjalne tabele, które można, a nawet lepiej opracować według indywidualnych potrzeb dopasowanych do wibracji osobistej człowieka). W zasadzie 5 przemian, istotna jest kolejność dodawania składników, oraz zachowanie umiaru w ich ilości. Im prostsza i mniej przetworzona potrawa, tym lepiej.   

Sekret nie tylko smacznej, ale wysokoenergetycznej strawy polega m.in. na tym, że produkty odpowiadające poszczególnym żywiołom przygotowuje się w kolejności, jaką wyznacza koło pięciu przemian, przedstawione na rys.2.

Rys. 3. Przykładowa tabela żywności według 5 przemian, grupa krwi B

W powyższej tabeli umieszczono większość składników, zalecanych dla grupy krwi B. Można zauważyć, ze figuruje w niej nawet mięso, ponieważ dieta 5 przemian tego nie wyklucza. Z punktu widzenia energii Czystego Światła, należy w ogóle wykluczyć z diety produkty pochodzenia zwierzęcego i produkty przetworzone, szczególnie na etapie początkowym, gdy osoba jest bardzo obciążona energetycznie, podatna na niskie wibracje, ma niską odporność, i dopiero zaczyna swoją przygodę z harmonizacją do naturalnych wzorców. Teoretycznie, gdy wibracja jest silna, wysoka i stabilna, mięso, produkty przetworzone i inne toksyczne energie nie są w stanie jej obniżyć. Jednak wtedy, zazwyczaj świadomość człowieka podnosi się, a wraz z nią wrażliwość rozumiana jako zdolność rozróżnienia częstotliwości na życiodajne i toksyczne. Taki człowiek jest pełen empatii, szanując przyrodę i traktując zwierzęta jako mniejszych braci, a także wyczulony np. na smród cierpienia, strachu i dyskomfortu, które zwierzęta odczuwają przed śmiercią, co często wiąże się z decyzją utrzymania diety wegetariańskiej i chęcią dążenia do kolejnych szczebli (weganizm, witarianizm, frutarianizm, bretarianizm). Odczuwa również znaczącą różnicę w jakości powietrza, wody, żywności, miejsc, osób a nawet energii przedmiotów.    

Prawdziwa kuchnia 5 przemian, to również kultura przygotowywania posiłków z należytą uwagą, spokojem i pozytywną energią. Generalnie, bez względu na to, czy gotujemy według 5 przemian, nie powinno się w ogóle obcować z pożywieniem, gdy jesteśmy zdenerwowani, zestresowani lub pod wpływem innych negatywnych emocji. Żyw-ność jest żywa, jak nazwa wskazuje, przejmuje zatem wszelkie wibracje. Jeśli są one ciężkie i niskie, nasze potrawy i napoje również nasiąkają toksyczną energią i przestają być odżywcze, a stają się trucizną. W Internecie można znaleźć wiele eksperymentów naukowo-badawczych przeprowadzonych na wodzie (Masaru Emoto) oraz inspirowanych nimi kolejnych badań na roślinach i żywności, które potwierdzają ten fakt. Jak we wszystkim, zalecany jest UMIAR i zdrowe przekonania, ponieważ jeśli demonizujemy zewnętrzne wpływy, będą nam one szkodzić. Jeśli mamy całkowicie neutralny stosunek, wtedy też neutralizują się wpływy. 

Zasady i ciekawostki w ramach kuchni 5 przemian:

 • dodawanie składników według 5 przemian zmienia smak – te same potrawy przyrządzone według tej zasady smakują inaczej, zazwyczaj podświadomie uznajemy je za bardziej smaczne i pożywne
 • każdą potrawę można przyrządzić według 5 przemian bez względu czy jest to śniadanie, podwieczorek, obiad czy przekąska
 • dodawanie składników kończymy na żywiole, od którego zaczęliśmy
 • dodajemy po jednym składniku na każdy żywioł po kolei, powtarzając cykl, aż dodamy wszystkie elementy – jeśli zapomnisz o czymś, nie przejmuj się i dodaj to w kolejnej rundzie
 • lepiej ograniczyć ilość składników do wykonania maksymalnie dwóch pełnych rund cyklu przemian żywiołów
 • dbaj, aby nie zabrakło danego żywiołu, to również zachęca do eksperymentowania i łączenia
 • istnieją składniki, które różnie się klasyfikuje, w tym przypadku dominuje zasada indywidualnego smaku – sprawdź, jakie to jest dla Ciebie i tak klasyfikuj pokarmy, co do których masz wątpliwości
 • większość świeżych ziół i przypraw ma przewagę żywiołu Ognia, a większość suszonych nabiera cech Metalu
 • w zależności od tego, który żywioł chcesz dodatkowo wesprzeć (np. z powodu niedoboru danej energii w organizmie), ten żywioł może przez jakiś czas dominować w posiłkach, ale nie kosztem innych żywiołów, tylko oprócz
 • analogicznie do poprzedniego punktu, jeżeli jest w Tobie zdecydowany nadmiar danego żywiołu, ogranicz jego spożycie do minimum (tę zasadę świetnie odzwierciedlają diety dla ludzi z ADHD)
 • to, co rośnie (żywioł Drzewa, Ognia i Ziemi) może stale przeważać w diecie, aby inspirować organizm do wzrostu, odnowy, odmładzania i regeneracji – szczególną rolę ma zielenina, sałata, orzechy i owoce
 • jeśli potrzebujesz uziemienia, włączaj do diety więcej produktów z Ziemi (marchew, ziemniaki, buraki, brokuły, cukinia, dynia, itp.)
 • jeśli jesteś osobą nadpobudliwą albo taką, którą łatwo wyprowadzić z równowagi, albo masz tendencje do zapaleń, raczej ograniczaj produkty z żywiołu Ognia
 • jeśli jesteś osobą zbyt przyziemną, wprowadź do diety więcej żywiołu Wody
 • jeśli brak Ci pewności siebie i śmiałości, jesteś osobą flegmatyczną, cierpisz na brak energii i znużenie, lub gdy jest Ci ciągle zimno, zadbaj o solidne akcenty z żywiołu Ognia lub Metalu

Te przykładowe wskazówki to prosty sposób na to, by codziennymi działaniami wspierać procesy oczyszczające i dożywiające, jak również świadomą pracę z energią i transformację przekonań.  

Reasumując, znajomość natury żywiołów pomaga lepiej zrozumieć Matkę Naturę i otoczenie, w którym żyjemy oraz różnorodne wpływy energetyczne, które kreują pewne tendencje pozytywne lub negatywne. Im bardziej jesteśmy świadomi autentycznego siebie i zestrojeni wewnątrz, tym mniej odczuwamy te wpływy jako uciążliwe, a bardziej poddajemy się i ukierunkowujemy temu, co może zadziałać korzystnie.        

Inne teksty, które mogą Was zainteresować (kliknij w tytuł, aby przejść do treści artykułu)

Dostrzegasz wartość wiedzy publikowanej na blogu Crystal Arya? Wesprzyj rozwój strony: [wpedon id=344

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Close Menu
×
×

Koszyk