25.09.2018 PEŁNIA - JEDNIA

Ciekawy energetycznie moment – wczorajsza równonoc jesienna, gdy Słońce przeszło do znaku Wagi, i jutrzejsza pełnia w znaku Barana (4:54) z akcentem Lilith, Marsa i Chirona. 
To pierwsza pełnia w nowym roku energetycznym 2019. Polaryzacja osi Waga-Baran stwarza okazję do obserwacji na ile „wewnętrzne ja” (to, co czuję w sobie) i „zewnętrzne ja” (to, co pokazuję innym), współpracują w harmonii. To kontynuacja lekcji zdrowego humanitaryzmu zapoczątkowana w lecie podczas globalnej transformacji.

Jakości reprezentowane przez Wagę w biegunie Światła, mówią o empatii, sprawiedliwości, takcie i nastawieniu na drugiego człowieka. Z kolei Baran reprezentuje „Ja” w spontaniczny i często gwałtowny sposób, który jest przeciwieństwem dyplomatycznej Wagi i raczej nie przejmuje się zbytnio uczuciami innych. 
W biegunie cienia Waga to brak zdecydowania, wieczne wahanie, przeintelektualizowanie, skłonność do osądu, nadmiar zastanawiania się nad uczuciami i reakcjami własnymi i innych ludzi, nad strategią i konsekwencjami, oraz rodząca się z tego wszystkiego trudność, by umieć działać spontanicznie i zachować optymizm. Priorytet „aby wilk był syty i owca cała” przyprawia Wagę często o niepokój i frustrację, stąd ważna jest praca z równoważeniem tematu granic – do którego momentu jestem „JA” – moja odpowiedzialność i wpływ, a gdzie zaczynają się inni – ich odpowiedzialność i wpływ. 
Dynamiczny, niecierpliwy i aktywny Baran nie znosi stagnacji, rutyny i pływania w obłokach. Nie pławi się też w emocjonalnej głębi. Nie ma oporów, aby coś poświęcić, a nawet czasem przeć „po trupach do celu”. Pragnienia i pomysły od razu chce przełożyć na konkretne działania i efekty, bez zbędnego filozofowania.

Przez ostatnie dwa tygodnie mogliśmy zatem zaobserwować naturę rezonansu tej biegunowości w nas. Jak się przejawia? 
Na ile w zdrowy sposób potrafisz postawić granice i w asertywny sposób zasygnalizować „Ja”?
Na ile pozwalasz sobie uszanować z życzliwością i neutralnością „JA” innych – ich osobowość, potencjał i ograniczenia, uczucia, reakcje? 
Na ile pozwalasz innym uszanować z życzliwością i neutralnością siebie – swoje uczucia, sprawy, potrzeby?
Na ile wierzysz, że możliwe jest, aby bez elementu konfliktu pogodzić odmienne „Ja” różnych osób?
Na ile chcesz żyć w zdrowym wzorcu humanitarnego podejścia?
Na ile jeszcze dajesz wciągać się w nadmierną empatię albo w jej brak?
Na ile potrafisz już żyć w Akuratności - zachowując zdrowy stosunek do pojawiających uczuć, emocji, ograniczeń i reakcji. Będąc Obserwatorem i identyfikując to co jest, zamiast być niewolnikiem, który identyfikuje się z obciążeniami i wciąga w gierki ego?
Na ile potrafisz podejmować decyzje z poziomu Czystego Serca i Czystej Intencji? 
A może jeszcze wciąga Cię egocentryczny lęk, który dyktuje wybory?

Na ile Twój wzorzec dbałości o siebie i innych, stawiania granic i manifestacji „Ja” jest zdrowy i zrównoważony?
Na ile swobodnie obracasz się pomiędzy terytorium własnym, wspólnym i cudzym?

Czy stoisz po którejś ze stron biegunowości wzorca władzy i wpływów dając się wciągnąć w dualistyczną iluzję silniejszych i słabszych, panów i poddanych, katów i ofiar?

Kolejna warstwa lekcji, którą aktualna mechanika nieba funduje nam w naturalnym procesie życia:
POZYTYWNY WPŁYW – jak pracują w harmonii z naturalnymi prawami jakości w polaryzacji Waga-Baran?

Słońce w Wadze zachęca do poczucia jedności z każdą żywą Istotą poprzez empatię i zrównoważone podejście. Wszystko, co dotyczy równowagi i harmonii (przykładanie wagi – uwaga-rozwaga-ważność-zniewaga, itd.) wysuwa się jako motyw przewodni refleksji nad pozycjonowaniem „Ja” w stosunku do „My”, „Oni”, „tamto”, „coś” i w kontekście zasad/ praw/ zjawisk, które to organizują. To weryfikacja umiejętności poruszania się pomiędzy strefą osobistą i działań grupowych.

Księżyc w Baranie przypomina o tym, aby wyrażać siebie spontanicznie i bezpośrednio, bez ukrywania się, fasad fałszu i obłudy. Tutaj rozważna Waga dodaje łagodności i pilnuje, by manifestacja „Ja” pozostała w granicach taktu, wyrozumiałości i dobrego smaku – z Miłością.

Księżyc w Baranie łatwo angażuje się jeśli coś go zaintryguje, lecz równie prędko gaśnie zapał i zaangażowanie. Ta energia pomaga Wadze nabrać dynamiki i mniej filozofować nad potencjalnymi za i przeciw, a jednocześnie Waga jak już się w coś zaangażuje, to trudno jej wycofać się, choćby z żalu o całą energię i wkład, którą już zainwestowała. 
Lekcje w tym obszarze dotyczą prawa do bycia sobą, zdrowego podejścia do konsekwencji i umiejętności utrzymania postawy cierpliwej i skrupulatnej w okresach mniejszego entuzjazmu i zaangażowania. Czyli, kiedy się wycofać, a kiedy kontynuować w skupieniu podjęte cele?

Dobry czas, by zaobserwować i wyciągnąć tzw. „wyzwalacze automatycznej reakcji”, które prowadzą do wymówek “ja tylko tak mówiłem/am, wcale tak nie myślę”. Liczmy się ze słowami i uczuciami w akuratny sposób. Bez popadania w nadmiary i braki.

Wczorajsza równonoc jako klamra spinająca lekcję o pojęciu Jedności i biegunowości zawartej w Jedni, zachęca także do składania Czystych Intencji na to, by wszystkie polaryzacje, które dotąd funkcjonowały w nas skonfliktowane, powróciły do naturalnego i zdrowego wzorca współistnienia i współpracy dla Najwyższego Dobra.

Warto również wziąć pod uwagę, że wpływy Marsa, Lilith i Chirona mogą dodać pikanterii pracy z biegunowością typu atak/okrucieństwo emocjonalne – podatność na zranienie. nadwrażliwość, duma/ roszczeniowość – zniewaga/ poczucie bezwartościowości, niesprawiedliwy osąd – potrzeba nieskazitelności, cierpliwa konsekwencja – spontaniczne wycofanie, itp.

Podsumowując chodzi o to, by zestawić i uświadomić sobie przeciwstawne stanowiska, odczucia, opinie, wpływy i nurty po to, aby wziąć odpowiedzialność za siebie i rzeczywistość, którą tworzymy oraz dokonać korekty, jeśli nasze podejście kieruje nas z punktu równowagi w przestrzeń nadmiarów lub braków. Zachowaj świadomość, że to wciąż etap większego procesu. Wszystko, co zostało powiedziane i co zostanie doświadczone, dopiero pod koniec roku kalendarzowego może objawić się w bardziej klarowny i całościowy sposób. 
Ten okres pomiędzy wejściem w nowy rok osobisty na początku września, a osadzeniem się w tych energiach, często trwa do końca grudnia.

Katarzyna